Kamień nazębny

Szacuje się, że ponad połowa naszych pupili cierpi na dolegliwości związane z odkładaniem kamienia nazębnego. Powstaje on z płytki nazębnej, która z kolei tworzy się z resztek jedzenia będących pożywką dla bakterii. Pod wpływem substancji zawartych w ślinie płytka nazębna twardnieje i powstaje kamień.

 

Problem ten częściej dotyczy zwierząt w średnim wieku lub starszych oraz psów ras małych i miniaturowych. Kamień nazębny przyczynia się do powstawania stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej, co może prowadzić do rozwinięcia parodontozy.

 

Niestety właściciele często dostrzegają problem dopiero wtedy, gdy jest już on na tyle zaawansowany, aby utrudniać lub uniemożliwiać zwierzęciu pobieranie pokarmu, albo wówczas, gdy pojawia się nieprzyjemny zapach z pyska.

 

Można przeciwdziałać powstawaniu kamienia nazębnego lub spowalniać ten proces poprzez zapewnienie pupilowi odpowiedniej higieny jamy ustnej. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do czyszczenia zębów naszych zwierząt (specjalne pasty, płyny, szczoteczki, nakładki myjące na palce, czyściki). Warto przyzwyczajać zwierzęta do zabiegów czyszczenia zębów już od pierwszych tygodni życia. Nie wolno jednak stosować past do zębów przeznaczonych dla ludzi- ilość zawartego w nich fluoru jest niebezpieczna dla zwierząt! Pomocne okazać się mogą również wszelkie twarde gryzaki i przysmaki wzbogacone o substancje spowalniające odkładanie kamienia nazębnego i niwelujące przykry zapach z jamy ustnej. Na co dzień w miskach powinien gościć również suchy i twardy pokarm, który pomaga ścierać płytkę nazębną.

 

Powyższe metody są jednak tylko działaniami profilaktycznymi. W przypadku, gdy problem już istnieje i jest zaawansowany zwierzęciu pomóc może jedynie wizyta u lekarza weterynarii. Przeprowadzi on wówczas tzw. zabieg sanacji jamy ustnej, czyli usunie kamień nazębny, podobnie jak u ludzi, przy pomocy skalera ultadźwiękowego, wykona ekstrakcje zepsutych zębów, a ponadto zastosuje odpowiednią terapię farmakologiczną, aby zwalczyć stan zapalny w obrębie jamy ustnej. Niestety, w przypadku zwierząt, zabieg ten należy przeprowadzać w znieczuleniu ogólnym. Związane jest to z ryzykiem, jakie niesie ze sobą narkoza. Jednym zdaniem: lepiej zapobiegać niż leczyć!

 

Zapobieganie kamieniowi nazębnemu u zwierząt:

  • mycie zębów specjalistycznymi preparatami i akcesoriami dla zwierząt (w razie potrzeby nawet 2-3 razy w tygodniu);

  • stosowanie specjalistycznych karm z linii wspomagających utrzymywanie codziennej higieny jamy ustnej;

  • stosowanie przysmaków/gryzaków do czyszczenia zębów;

  • płukanie jamy ustnej specjalnymi roztworami wody utlenionej lub chloheksydyny lub smarowanie dziąseł żelami zawierającymi substancje odkażające (wszelkie lecznicze preparaty dostępne są tylko u lekarzy weterynarii);

  • regularne sprawdzanie stanu zębów i jamy ustnej- raz w miesiącu przez właściciela oraz średnio raz na pół roku przez lekarza weterynarii.

 
stat4u