• Neo w opatrunku - pacjent
    Neo w opatrunku - pacjent

Opieka nad zwierzęciem przed i po zabiegu chirurgicznym

Przed zabiegiem:
 
*nie karmić zwierzęcia po 18.00 wieczorem dnia poprzedniego;
*wodę może pić - bez ograniczeń, dopiero na 3 godziny przed samym zabiegiem odstawić wodę;
*przed samym zabiegiem wyprowadzić psa na spacer;
* w domu przygotować miejsce, w którym będzie przebywać pies/kot po zabiegu - miejsce powinno być ustronne, ciepłe, ciche, bez jasnego, mocnego oświetlenia. Zwierzę jest po narkozie bardzo wrazliwe na wszelkie bodźce ze środowiska zewnętrznego;
 
 
Do lecznicy przyprowadzić pupila wraz z: 
 
*książeczką zdrowia;
*można wziąć ze sobą czyste posłanie, na którym po zabiegu będzie leżeć pacjent, będzie też dzięki temu czuć zapach swoich właścicieli i domu, będzie się czuł bezpieczniej, aczkolwiek dysponujemy również takimi posłaniami;
*w przypadku kotów - wziąć ze sobą transporter (istnieje możliwość wypożyczenia w lecznicy).
 
 
Procedura okołozabiegowa:
 
*Zwierzę ma zakładany dożylnie wenflon, przez który podawana jest kroplówka w razie zapotrzebowania zwierzęcia i leki.
*Jeszcze przed zabiegiem wskazane jest pobranie krwi do podstawowych badań (morfologia, biochemia) szczególnie u zwierząt powyżej 7-go roku życia. Jeśli parametry krwi odbiegają od normy, zabieg najczęściej jest odraczany o kilka dni do czasu ustabilizowania stanu pacjenta.
*U pacjentów zaintubowanych w trakcie zabiegu możliwy jest kaszel i odkrztuszanie wydzieliny do kilku dni.
*W naszej lecznicy wydajemy zwierzę do domu dopiero kiedy całkowicie odzyska przytomność, dopiero jak wybudzi się z narkozy. Jak zwierzę zacznie się wybudzać kontaktujemy się telefonicznie z właścicielem w celu omówienia przebiegu operacji i umówienia się na odbiór pupila. Przy odbiorze szczegółowo omawiane  są zalecenia wydane właścicielowi zwierzaka.
*Nie wydajemy pacjentów jeszcze będących pod wpływem narkozy!!! W  zależności od zastosowanej metody znieczulenia, po zabiegu zwierzę może piszczeć, prężyć się, mogą pojawić się drgawki, co jest niepokojące dla samych właścicieli i niejednokrotnie lekarz weterynarii musi być w pogotowiu, by zapobiec różnym powikłaniom okołooperacyjnym. 
*Po wydaniu pacjenta do domu zwierzę może wykazywać zaburzenia równowagi i senność. Mogą pojawić się wymioty i biegunka. Jeżeli takie objawy  będą się utrzymywać jeszcze następnego dnia po zabiegu należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.
*Każde zwierzę dostaje po zabiegu leki przeciwbólowe, których działanie utrzymuje się 24 godziny.
 
 
Zalecenia dla właściciela po zabiegu zwierzęcia:
 
*wstawić się w lecznicy w wyznaczonych terminach wizyt kontrolnych lub wcześniej w razie pojawienia się niepokojących objawów;
*pilnować podaży zaleconych leków doustnych;
*w dniu zabiegu - nie podawać karmy. Jeżeli nie będzie wymiotów można podawać małe ilości letniej wody do picia. Jeżeli pojawią się wymioty i będą powtarzać się do dnia następnego - skontaktować się koniecznie z lekarzem weterynarii. Dzień po zabiegu można wprowadzić lekkostrawną dietę - gotową (np. Recovery/Gastrointestinal/Convalescence firmy Royal,  Eukanuba Intestinal* lub Hill'sa i/d) lub przygotowaną w domu (dobrze ugotowany ryż z gotowaną piersią z kurczaka w małych porcjach), chyba, że lekarz zaleci inaczej.
*należy umieścić zwierzę w przygotowanym wcześniej miejscu, apewnić mu spokój i ciszę;
*w razie zainteresowania zwierzęcia raną - zastosować kołnierz ochronny lub  fartuszek;
*kontrolować ranę 2 razy dziennie aż do całkowitego wygojenia, w razie potrzeby przemywać Octeniseptem. Po zabiegu może utrzymywać się niewielka ilość krwistego wycieku i niewielki obrzęk rany. Jeżeli wyciek lub obrzęk będzie się utrzymywać, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii
UWAGA!!! Nie wolno podawać aspiryny ani innych leków przeciwzapalnych/przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem weterynarii ! Zabronione jest podawanie jakichkolwiek leków na własną rękę.
*nie szczepić zwierzęcia min. 2 tygodnie od czasu odstawienia przez lekarza wet. leków;
*nie kąpać zwierzęcia minimum 7 dni od zabiegu.
 
 
stat4u