Zatrucie czekoladą

Pamiętajmy, by nie dawać słodyczy psom...a tym bardziej tych zawierających kakao...
Dawka śmiertelna teobrominy, substancji która jest zawarta w czekoladzie i kakao dla psów wynosi 90-250 mg/kg masy ciała.
I tak np. w 100g gorzkiej czekolady znajduje się od 500 do 1500mg teobrominy, a w 100g czekolady mlecznej - 150-250mg teobrominy.
Teobromina w najwyższym stężeniu znajduje się więc w gorzkiej czekoladzie, ale także w mlecznej, w kakao i innych tego typu produktach spożywczych. 
Objawy mogą wystapic bardzo szybko, bo już po 4-5 godzinach od spożycia produktu.
Jakie objawy możemy zauważyć:
*wymioty
*ślinotok
*ból brzucha
*oddawanie moczu i kału
*drgawki
*pobudzenie
*konwulsje
*sinicę
*chwiejny chód
*...a nawet zatrzymanie akcji serca i oddechu... do śmierci włącznie...
 
Im mniejszy pies, tym większe ryzyko zatrucia!!
Przy zatruciu czekoladą konieczna jest pomoc lekarza weterynarii!!! Nie czekaj, tylko udaj się jak najszybciej do lecznicy!!!
 
Metyloksantyny silnie pobudzają układ krążenia, oddechowy i nerwowy, wysokie dawki teobrominy mogą powodować zaburzenia rytmu serca i oddechu, ciężkie arytmie prowadzące nawet do zgonu zwierzęcia. 
 
Lekarz weterynarii  musi kontrolować za pomocą aparatu EKG lub kardiomonitora akcję serca do czasu jego ustabilizowania, silnie nawadniać zatruty organizm, by jak najszybciej wyeliminowac toksyny z organizmu i zminimalizować ryzyko uszkodzenia narządów wewnętrznych w tym watroby i nerek! Konieczne jest kontrolne badanie krwi po min. 2 tygodniach od zatrucia, by zobaczyć czy doszło do zaburzenia funkcji tych narządów.
Przy wystąpieniu objawów neurologicznych takich jak: drgawki, drżenia, konwulsje, ślinotok, chwiejny chód konieczne jest podanie zwierzęciu leków uspokajających i przeciwdrgawkowych.
Objawowo działamy na zaburzenia ze strony układu pokarowego, podając leki przeciwwymiotne, rozkurczowe, osłaniające błonę sluzową zołądka i jelit, leki przeciwzapalne, przeciwbólowe.
Jeśli zwierzę trafi zaraz po spożyciu trucizny do lekarza - niezbędne jest prowokowanie wymiotów lub płukanie żołądka w celu pozbycia się czekolady...
 
 
 
stat4u