żywienie legwana zielonego

 

Najważniejsze jest urozmaicenie diety roślinnej tego zwierzęcia, ponieważ jak i u każdego innego żywego organizmu, każda monodieta jest szkodliwa, prowadzi do niedoboru składników odżywczych, minerałów, z czasem prowadząc do szeregu chorób, często niestety nieodwracalnych!!! Dieta legwana zielonego powinna składać się w 80% z liści, a w 20% z owoców oraz warzyw.

 

Chcielibyśmy Państwu przybliżyć listę roślin, które można stosować w diecie legwana zielonego. Zarówno latem jak i zimą, kiedy trudniej dostać świeże rośliny. Nie kupujcie tylko i wyłącznie substytutów w sklepach zoologicznych, suchej, twardej karmy, gdyż , mimo iż smakuje jaszczurce, to jest wysokowartościowa, kaloryczna i prowadzi do otłuszczenia zwierzęcia, co jest niebezpieczne dla jego zdrowia.

 

DIETA LETNIA:

 

ROSLINY POLNE:

* Babka lancetowata

* Babka zwyczajna

*Chrzan dziki

*Czosnaczek pospolity

*Koniczyna biała, koniczyna łąkowa, mogą być stosowane  tylko jako dodatek codziennej diety z uwagi na zawartość glikozydów cyjanogennych, nie może w diecie legwana zielonego stanowić składnika dominującego.

 *Lucerna nerkowata -uwaga: kiełki lucerny zawierają szkodliwe substancje, które zanikają wraz ze wzrostem rośliny. Nie podajemy ich legwanowi!

*Mniszek lekarski - Stosunek Ca:P – 2,8:1. Z uwagi na dobry stosunek wapnia do fosforu oraz „rozsądne” stężenie innych związków, mniszek nadaje się na suplement codziennej diety.

*Stokrotka pospolita - kwiaty i liście stanowią znakomite wzbogacenie codziennej diety

 

ROŚLINY UPRAWNE:

*Bazylia

*Dynia

*Fasola zwykła – tylko jako dodatek!

*Marchew - zaleca się podawanie tylko części zielonej. Korzeń marchwi zawiera znaczne ilości szczawianów.

*Melisa

*Mięta

*Ogórek

*Oregano

*Roszponka

*Rozmaryn

*Rukiew wodna

*Rudola

 

DRZEWA I KRZEWY:

*Brzoza

*Jeżyna

*Klon

*Lipa

*Malina

*Morwa

*Poziomka

*Truskawka

 

KWIATY OGRODOWE (jadalne kwiaty i części zielone):

*Begonia

*Dalia

*Hibiskus

*Nasturcja

*Róża

 

DIETA ZIMOWA

 

ROŚLINY Z HIPERMARKETÓW:

 

*Bazylia – dodatek do codziennej diety.

*Rukola – może stanowić składnik codziennej, zimowej diety

*Kalarepa – kapustowate, podawać  niewielkie ilości w diecie zimowej.

*Marchew naciowa – tylko część zielona. Korzeń zawiera znaczne ilości kwasu szczawiowego. Kiedyś zalecano tartą marchew, jako wzbogacenie diety, jednak szkody wynikające z podawania tej części rośliny przekraczają korzyści. Nać marchwi w niezbyt dużej ilości można zimą podawać codziennie.

*Rzodkiewka (liście) – zawiera dość duże ilości kwasu szczawiowego. Niewielkie ilości co drugi, trzeci dzień w sezonie zimowym dopuszczalne.

*Sałata rzymska – na pewno lepsza niż rzodkiewka. Zawiera znaczne ilości witamin oraz składników mineralnych. W niedużych ilościach można stosować jako suplement diety zimowej

*Roszponka – nie zawiera szkodliwych substancji, można podawać codziennie jako składnik diety.

*Cukinia, ogórek – ścierane na tarce. Ogórek i cukinia należą do owoców niskokalorycznych, z niską zawartością minerałów i witamin. Biorąc jednak pod uwagę, że 95% ogórka to woda, świetnie nadaje się jednak jako „wypełniacz” w zimowej diecie. Można podawać codziennie.

 

ROŚLINY SUSZONE:

Jeszcze w okresie letnim można zasuszyć liście roślin łąkowych. Niektóre legwany nie chcą przyjmować takiego pokarmu.  Jest na to skuteczny sposób. Ususzone kwiecie i liście mniszka, babki i innych roślin mieszamy z wilgotnymi, świeżymi liśćmi „pory zimowej”. Takie „oszukiwanie” sprawia, że nasz legwan przyjmuje cenne składniki odżywcze albowiem w procesie suszenia z roślin odparowuje głównie woda, natomiast pożądane wartości odżywcze pozostają.

 

KIEŁKI:

Aby wzbogacić zimową dietę legwana warto zakupić w sklepie przemysłowym lub ze zdrową żywnością, kiełkownice. Przy właściwym pielęgnowaniu uprawy średnio co 5 – 7 dzień dysponujemy świeżą uprawą kiełków. Rośliny nadające się dla legwana w uprawie kiełkowej:

*rzodkiewka – w niewielkich ilościach, opisane wcześniej

*rzeżucha – zawiera goitryny, zaleca się niewielkie ilości

*słonecznik – (dla bardziej cierpliwych) wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych, w przeciwnym razie pleśnieje. Można podawać codziennie.

 

SAŁATKI WARZYWNO-OWOCOWE

Owoce powinny stanowić najwyżej 20% diety legwana zielonego. Jako dodatek do codziennej diety, można przygotowywać sałatki owocowe, które stanowią cenną bombę witaminową. Unikamy cytrusów.  Ich skład chemiczny znacznie ogranicza przyswajalność wapnia, który zimą jest szczególnie cennym minerałem. Nie podajemy też bananów, jabłek oraz gruszek. Natomiast korzystając z dobrodziejstwa hipermarketu, można zimą komponować sałatki z:

*winogrona – nieduże ilości. Winogrona zawierają duże ilości cukru. Jednakże winogrona ułatwiają przemycanie suplementów witaminowo – minerałowych.

*arbuzy – zawiera 92% wody i jest przysmakiem legwanów. Można podawać codziennie, również nadaje się też do przemycania suplementów.

*melony

*maliny

 

Oczywiście każda z wymienionych w tym rozdziale roślin nie stanowi wzorcowej diety dla naszego gada, jednak przy maksymalnym zróżnicowaniu składu codziennego pożywienia oraz przy założeniu, że sroga zima to w naszej szerokości geograficznej to stosunkowo krótki okres, dieta ta jest to do przyjęcia. 

 
stat4u