Zapalenie uszu - częsty problem

Zapalenie uszu –częsty problem u czworonoga

Ucho czworonoga jest wyposażone w długi kanał słuchowy zewnętrzny, który zakręca pod kątem ostrym w kierunku nosa, tak wyposażyła je natura, by zimne powietrze zanim dostanie się do ucha wewnętrznego zdążyło się ogrzać i oczyścić na licznych włoskach. Psy ze zwisającymi małżowinami usznymi mają większe predylekcje do zapaleń uszu, ponieważ płatek ucha przysłania wejście do kanału słuchowego, przez co tworzy się w uchu komora wilgotna stanowiąca idealne warunki do rozwoju i namnażania się bakterii i grzybów. Złuszczony naskórek zalegający w uszach stanowi bazę żywieniową dla pasożytów m.in. świerzbowca usznego. Kąpiele w zanieczyszczonych jeziorach, stawach, w morskiej, słonej wodzie także są przyczyną zapaleń uszu. Spacery w wysokich trawach, po lesie także sprzyjają dostawaniu się ciał obcych do kanałów słuchowych (m.in. kłosy traw, igliwie, kolce…).

 

Zwierzak ze stanem zapalnym ucha/uszu czuje dyskomfort, objawia się to świądem, trzepaniem głowy, drapaniem, bólem okolicy uszu, brzydkim zapachem, obfitą wydzieliną z uszu, zaczerwienieniem kanałów słuchowych… Jednak niekoniecznie wszystkie objawy muszą występować jednocześnie. Każdy z powyższych objawów powinien skłonić nas do wizyty u lekarza weterynarii ze zwierzakiem. Na własną rękę w żadnym wypadku nie należy podawać jakichkolwiek leków, preparatów. Nieleczone zapalenie uszu może doprowadzić do różnych poważnych powikłań, a nawet do całkowitej utraty słuchu.

 

Lekarz na podstawie badania klinicznego i laboratoryjnego określi przyczynę zapalenia uszu, dopiero na tej podstawie ustali leczenie. W zależności od potrzeby wykonamy badanie w kierunku pasożytów, badanie cytologiczne, mikologiczne czy bakteriologiczne z antybiogramem. W przypadku obecności ciała obcego usuniemy je, a w przypadku gdy przyczyną jest świerzbowiec – włączamy leczenie przeciwpasożytnicze. Przy obecności mikroorganizmów  - często leczenie jest długotrwałe i uzależnione od rodzaju drobnoustrojów, ponieważ zapalenia zazwyczaj mają charakter mieszany, liczne preparaty do leczenia uszu są wieloskładnikowe, dobierane odpowiednio tylko przez lekarza weterynarii.  Leczenie średnio trwa ok. 2. tygodni, jednak w niektórych przypadkach nawet do 2.- 3. miesięcy. Zapalenie uszu bardzo często towarzyszy alergiom, gdzie w tych przypadkach należy leczyć i kontrolować chorobą podstawową.

 

Niestety często zapalenie uszu ma charakter nawracający, więc aby temu zapobiec trzeba stosować się do następujących zasad:
-oglądać uszy podczas głaskania, zabawy z czworonogiem
-po wodnych kąpielach osuszyć uszy
-unikać kąpieli w brudnych stawach i słonych wodach
-profilaktycznie czyścić uszy preparatem do czyszczenia uszu zakupionym tylko w placówkach weterynaryjnych
-unikać przeciągów, szczególnie podczas jazdy samochodem
-po spacerach po łąkach, lasach dokładnie obejrzeć uszy, czy przypadkiem nic w nich nie utknęło
-prowadzić profilaktykę przeciwświerzbowcową.

 
stat4u